Kui juba saared, siis saared lõpuni ja siis las ollagi täiuslik! ..või siis ikkagi nii palju, kui neid läbi käia jaksu on. Aegna saarel on minu pisikesed lapsejalad kord kõndinud, nüüd sai see teekond uuesti ette võetud.
Seekord ma jalgratast ei laenutanud, Aegna on just nii sobivalt suur, et sellele jõuab jalutades tiiru peale teha ja ma jõudsin, aega jäi ülegi kohvikus head kohvi nautida, ennem, kui laev mind tagasi mandrile viis.
Aegna saar on looduskaitsealune ja kuulus oma mitmekesise taimestiku ja loomastiku poolest. Saar on koht, kus saab nautida rahu ja vaikust, olles samas Tallinna lähedal. See on koht, kuhu võivad külastajad tulla, et tutvuda Eesti looduse ja ajaloo eripäradega
Öeldakse, et kes vaikides Aegnale tiiru peale teeb, tuleks looduskaitse alla võtta. Ma peaksin oma kanditatuuri esitama. Sellest ma muidugi teadlik polnud saarel kõndides, aga ka teadmatult võib vahel midagi toredat saavutada.
Aegna kerkis merepinnast umbes 5 100 aastat tagasi. Aegna saar on umbes 3,5 km pikk ja 2,5 km lai. Saare pindala on umbes 3,4 ruutkilomeetrit. Aegna on suuruselt 17-s Eesti meresaar.
Aegna saar on väga mitmekesise loodusega, seal on liivased rannad, soised alad, metsad ja järved. Loodus on olnud suhteliselt puutumatu, kuna saar ei ole olnud pidevas asustuses.
Aegna sadam asub Lohknase otsal, sadamakail on tulepaak, mille kõrguseks 7 m. Tulepaak on navigatsioonimärgiks pimedal ajal.
Õnneks oli kogu Aegnal veedetud päev täis päikest, meri oli vaikne ainult sillerdas suviselt. Astudes edasi mööda ilusat metsateed, ütleb infotahvel, et olen Hallikivi randa jõudnud.
Hästi hea ja rahulik teekond, teisi matkajaid sai nähtud siin - seal.
Aegna rändrahnud ehk Lemmikneeme kivikülv koosneb 23 suurest ja kümmekonnast väiksemast rahnust, moodus - tades Eesti suurima tiheasetusega kivikülvi. Lääne- ja põhjaosas on kivikülv hõre, kagupoolses osas väga tihe. Suuremate rändrahnude ümbermõõt on üle 20 m ja kõrgus üle 3 m. Suurim rändrahn on Tulekivi ehk Sihi Suurkivi (ü 35,1 m; h 4,0 m), kaitse all 1939. aastast. Tulekivi olevat kasutatud märgutule kohana kaluritele, et nad leiaksid saare ka pimeduses. Sihi Suurkivi viitab saare pikimale metsa - sihile, mis sai alguse läänest Järvesoo juurest.
On alles huvitav puu.
Saarel asuvad ka mitmed matkarajad, kus saab nautida looduse ilu ja vaadata saare elurikkust. Tänapäeval on Aegna saar huvitav ka ajaloolise ja kultuurilise väärtuse tõttu.
Usun, et see on endine kasarmu, nüüd asub seal ajalookeskus.
Aegnal asub arvukalt kultuurimälestisi, millest lõviosa moodustavad endised kaitserajatised. Kõndisin neist mööda, aga sinna juurde ronida ei olnud mingit soovi.
Saarel on endiselt mõned kaitsepositsioonid, miinitõrje rajatised ja muud kaitseobjektid, mis olid seotud Nõukogude armee tegevusega. Need on peamiselt suured betoonstruktuurid ja küngastele rajatud kaitsevallid.
Saarel on olnud ka mitmed sõjaväe kasarmud ja teenistusrakendused. Need hooned on olnud kasutusel Nõukogude sõjaväelaste majutamiseks. Paljud neist hoonetest on aja jooksul lagunenud, kuid mõned on endiselt olemas ja neid saab leida saare erinevates osades.
Tagaloome ots on kivine murrutatav maanina. Siin asub vana meremärk. Lemmiku liitsihi alumine paak paigaldati 19. sajandi lõpus. Liitsiht on kahe tulepaagi moodustatav mõtteline joon. Liitsihi eesmärk oli juhtida laevu Kuradi - muna ja Nygrundi madalikest mööda. 1927. a. olid saare kirdeosas Lemmikul sihtmärgid ja tulepaak. Maanina läheduses on tormilained heitnud kive rannalä - hedase männimetsa alla.
Siit paistavad Aegna saare ja Rohuneeme poolsaare vahele jäävad väikesaared: neli - nurkne, väheliigestatud rannajoonega, püsiasustusega Kräsuli saar ja süstikukujuline Kumbli saar.
Põhjaranna vaated merele.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar