Translate

kolmapäev, 10. veebruar 2010

Tõeliselt lumine talvine muinasjutumaa.



Lumiselt lumine, kõik, kes palusid lina, said paksu - paksematest vatitekkidest :)

Lumetaat ei ole kade olnud siis mitte :) Siin hakkavad tänavad juba kitsaks jääma.

Järgmised pildid aga on päikeseloojangutest, läbi minu silmade kaunid kordumtud hetked.

29.01.2010

Päikene värvib valge lume puudriroosaks ja küll sädeleb kaunilt.
02.02.2010


02.02.2010







See loojangu pilt mulle endale väga meeldib



Need allolevad pildid aga on pärit Herttoniemen mõisa aiast ja mõisahoonetest.

Siin kindlasti elasdi mõisas tööl olnud inimesed.

Wanha Mylly tagumine pool

Wanha Mylly restorani sissekäik.

vana veski uue linnaosa taustal.

Mõisa hooned

Kollane maja on mõisa peahoone, tänapäeval toimib muuseumina.

Nüüd jalutame vana Herttoniemen mõisa maa- alal ja see kaunis kuuskede allee viib mõisa peahoone ette.

Herttoniemen Mõisas on olnud mitmeid omanikke kuni 1500-ndate aastate rälssitiloista 1800-ndate aastate luksusautot kellele ja 1900-ndate mõis kultuuri järkjärgulise vähenemise ulatuses. Osa omanikest on oluliselt mõjutanud Soomet ajalooga. Neist nimetada rahvusvaheliselt tuntuim ja praeguse ilme omava mõis hoone ja pargi ehituse asetäitja-admiral CO Cronstedtin, kes oli sündinud Puotilan mõisas aastal 1756 ja kuulus Herttoniemen Mõisa kaks korda elu jooksul.

Ta teenis algul Inglise lennukiparki mm. Ameerika vabadus sõjas, omas Rootsi lennukiparki Vahemeres ja Rootsi Salme võitluses Venemaa vastu. Tema teeneid aeg-ajalt ainsaks püsivaks kuninga kõrval võidelda jäetuks lipp kapteni Kuningas Gustav III nimetas ta lõpuks merimisteriksi.

Aastal 1808 toimus rida selgitamata üritusi, kus CO Cronstedt oli otsustavas osas.Venäläiset olid välja pakkunud antautumistaan, millest Cronstedt JUHATAJA läbirääkimisi, kuid ootamatute läbirääkimiste järel Cronstedt ise andis alla Venemaa ja Soome üleminek Rootsilt Vene võimu alla algas.

Ühe mõisa liikuva legendi kohaselt Herttoniemen väina lõpetatakse alalise alati sulana, sest selle taustal kimaltelee kuld, mille Cronstedt "sai Venemaa müües Viaporin". Aikalaiset süüdistasid teda petmises, olgugi et seda kunagi keegi suutnud tõestada.

Mõisa viimane eraomanik oli John Bergbom, kelle perekonna omandusse seisund oli üle 1860-ndatel aastatel. Ta oli tsiviliseeritud ja uuenduslik põllutöömasinad nõukogu, kes proovinud esimesel Soomes välismaalt imporditud uudistoode masinad ja taimi mõisa ettevõtetes. Ta oli tuntud ka ühiskondlikult aktiivne mees. Kuulujutud levisid, et mõisas peeti salajasi poliitilisi kohtumisi tema nõusolekul ja teda oma parooli mõrvati mõisas tundmatute punaste kaitsevägi rahva poolt aastal 1917 enne Soome iseseisvumist.
Bergbomin suguvõsa kinkis aastal 1917 Herttoniemen Mõisa puhkeruumidega Svenska Odlingens Vänner i Helsinge le ühendusele, mille liige on John Bergbom oli. Ühinemine lõi mõisa muuseumi ja pehtorin tupaan avati kohvik, Hertsog neeme Kohvik Knusbacka, mis oli kuulus nii suurepärase kakao poolest, et sinna tehti suusatamise ekskursioonid üle jää linnast.

kunstiliselt meie riigi kõige olulisematele kuuluv park barokk-ja englantilaistyyppisine piirkonnad ning arhitekt Carl Ludvig Engeli 1800-ndate aastate alguses kavandatud huvimajad avati avalikkusele, otsekui John Bergbom ise oli kavandatud.
Mõisa hoones tegutsevas muuseumis on kogusid CO Cronstedtin esemeid 1800-ndatest aastatest, ning John Bergbomin sajandi vahetusel esemeid, samuti muud mõisa komplekstehing ja rikka ajalooga seotud sisu. Muuseumis on osa ka endised tööliste kortereid, mille mm. pehtorin Knusbackan, kus tänapäeval töötab Restoran Wanha Mylly.
Territooriumile on paigutatud sajandi alguses 1700 - ndatest aastatest Knusbackan maja, mis sisaldab unikaalseid rahva teaduslikke kogusid, nii vana tuuleveski. Muuseum on avatud alates juunist, pühapäeviti kell 12-14

Kommentaare ei ole: