Augustikuu üks tore spontaanne reis Eestisse. Elus esimest korda käisin Hiiumaal. pärast sai veel Haapsalus ringi tuuseldatud kaks päeva ja Tallinnas jõudsime veel parasjagu Lillefestivalil silmadele ilusat vaatamist anda ja eriliselt ilusast vanalinnast rõõmu tunda.
Küll on Eestimaa ilus maa.
Kaunis idüllilises vanalinnas
Julgen isegi öelda, romantiline Saiakäik.
Tallinna vanalinn.
Restoran Saiakäigus.
Uhke Raekoda
Pühavaimu Kiriku kellatorn.
Tallinnas, Pühavaimu kiriku hoovis kohvik.
Hirvepargis.
Tornide väljaku pargis lillefestival.
Väga väga originaalsed lahendused looduslikust materjalist, ilma naela ja ilma nõelata kokku punutud....
Väikene veekogu ikka aiale kui aiale palju ilu juurde annab.
Koerad, no jumala eest, täpselt nagu päris wuffelid nägid välja. Kuntsnik on oma loomused nii ääretult hästi osanud valmis meisterdada looduslikust materjalist.
Maitseainete aed, ka selle võib loomuninguliselt valmis teha ja kui ilus vaadata.
Ilus lillesein, jällegi punutud vitsadest.
20 sajandi aed, super originaalne.
20 sajandi ürdiaed, voodi karkassis kasvavad taimed, vaibaks ürdid, tugitoolid lillelauana, peegel samuti ja aken, kui vahvalt välja mõeldud.
Imetlusväärset aednike loomingulist kätetööd saab nautida .
Tornide väljaku pargis.
Lilled ja ürdid koos ja ikka maitsekalt kasvama pandud, selged piirid ja värvide kontrastid.
Lillefestivalil Tallinnas, Tornide väljaku pargis. Hästi vahva herilasepesa, tore väljamõeldis ja teostus.
See oli minu lemmik juba ennem, kui ma ise kohale läksin.
Sõbrannake käis lillefestivali avamise aegu ja temal oli sellest toredast kivikerapallist pilt välja pandud meile vaatamiseks, nii armas temast.
Mina kohe nii vaimustatud olin sellest kivipallist, tänu temale oskasin sinna üldse kohale minna.
Väga väga nii väga see mulle meeldib.
Tallinnas Tornide väljaku pargis lillefestivalil, oh, küll oli huvitavaid aia ja lillelahendusi.
Külastage - veel on avatud 3.oktoobrini.
Nüüd aga tule meiege Hiiumaale!
Lähme vaatame koos, mida kaunist see kaunis saar meie silmadele kaunist pakub vaatamiseks.
Hiiumaa liigirikkus on tähelepanuväärselt suur. Seal kasvab umbes 1000 liiki kõrgemaid taimi.
Üle Hiiumaa kulgevad olulised lindude rändeteed. Mitmest pesitsemis- ja peatuspaigast on kuulsaim Käina laht.
Kassari on Hiiumaaga tammeteedega ühendatud saar Väinameres.
Esimesed märkmed Kassari kohta on ajaloos aastast 1560
Öeldakse, et Kassari on Eesti üks kõige päikesepaistelisemaid kohti.
Kassaris on imekaunis loodus. Kadakad, Sääretirbi kiviklibune rand ja nauditavad vaated. Kassaris on Hiiumaa koduloomuuseum, mis annab hea ülevaate Hiiumaa ajaloost.
Kassari, päris Sääretirbi tippu me välja ei jõudnudki. Järgmine kord aga kindlasti, sinna peab varuma ikka paar tundi aega, jalgsi minna oma 1, 5 kilomeetrit.
Militaarne Hiiumaa osa, Tahkunas käisime uurimas I ja II Maailmasõdade aegseid katakombe ja kaitsealasid.
Militaarmuuseumis, no muidugi ära tundsite, see vana hea villis, mis igast porimülkast läbi sõitis ja köhides edasi rühkis.
Ristna tuletorni jalamil - Kari jäädvustas minu külaskäigu sinna :D
Mina kaaa mõõdus, natikene lühem
Ristna tuletorn asub Kõpu poolsaare tipus. Tuletorn on 29,5 meetri kõrgune ja tema tuli kõrgub üle merepinna 37 meetrit. Tuletorni tuli on nähtav 31,5 km kaugusele.
Tuletorn monteeriti kokku 1874. aastal Pariisis valmistatud detailidest. 1915. aasta I maailmasõja ajal sai tuletorn vigastada ning 5 aastat hiljem tuletorn remonditi, mille käigus muudeti tunduvalt tema välimust.
19. sajandist pärit Mihkli talukompleks on Hiiumaal Kõrgessaare vallas asuva muuseumi vabaõhukeskuseks. Külastajatel on võimalus tutvuda taluhoonetega ja tellida piknik koos suitsusaunaga. Töö käib seal kogu aeg. Kui meie seda muuseumi külastasime, siis tehti parasjagu kiviaeda.
Mihkli talukompleks- muuseumis.
Hiiumaal, Mihkli talukompleks muuseum, nii huvitav.
Oleme 67 meetri kõrgusel merepinnast ja ma ikka veel ei karda ..dadaaaa..lallallaa
Ronisime Kõpu majaka tippu välja. Võttis ikka võhmale küll. Kes käinud pole, siis näete majaka väikest sissekäiku, see trepp on just sama kaldega kui see sein, mis sissekäigu juurest tõuseb ja sama järsk üles minna..aiaiaiii jalad läksid kiiresti piimahapet täis :D
Kõpu tuletorn on Hiiumaal Kõpu poolsaarel. Ehitatud on see tuletorn 16 sajandil ja on Eesti vanim tuletorn. Ta on veel kuulus sellepoolest, et Kõpu tuletorn on Läänemere ja Baltimaade vanim ning väidetavalt maailmas vanuselt teine või kolmas tuletorn, mille tipus on tuli pidevalt põlenud.
Kõpu tuletorn ehitati 67 meetri kõrgusele üle merepinna Hiiumaa kõrgeimasse punkti. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja tuli on merepinnast 102,6 meetri kõrgusel, millest kõrgemal majakatulesid Läänemere ääres ei ole.
Takhunaranna Estonia mälestusmärk, laeval hukkunud lastele..Mälestusmärgi üheks osaks on kell, mida siis võib soovi korral lüüa - Kari lõi ka kella hukkunud laste mälestuseks...
Tahkuna majakast vaade alla teele, sealt, kust me tulime ja kuhu me ka tagasi sõidame.
Tahkuna majakast alla vaadates on näha kivilabürinti.
Tahkuna kivilabürint rajati Hiiumaa Kuninglik Karskete Õlutinautlejate Seltsi poolt 1997. aastal. Kivilabürint oli Kootsaaare kivilabüridi koopia. Labürint rajati iidse labürindipärimuse jätkamiseks ja kõigile tutvustamiseks.
Kuna rajatud labürindi juurde teabetahvlit tollal ei pandud, siis teadmatuses olevad turistid hakkasid ristspiraali laiendama ja aegamisi omandas rajatis lihtspiraali kuju. Taoline rahvalooming oli rajatise algloojatele vastukarva.
9. jaanuari torm lõhkus spiraali
9. septembril 2006. aastal taastati 1997. aastal rajatud labürint, kuid veidi teises asukohas - rohkem Tahkuna majakale lähedamale. Kuna töökäsi oli napilt, siis rahvalooming jäeti alles. Lisaks rajati iidne indiaani kultuurist pärinev kividest laotud elukaar.
Uus labürint rajati majaka lähedal asuvale künkale, seekord suurtest kividest, ja arvame, et seda külastajad enam ei riku. Pealegi avaneb külastamiseks lahti tehtud Tahkuna majakast suurepärane vaade kogu Tahkuna poolsaare otsale.
Ja rannal on mälestusmärk lastele, kes hukkusid Estonia laevaga.
Vaade merepoole.
Tahkuna tuletonis, 43 meetri kõrgusel merepinnast..dadaaaa ja üldse ei kardagi :D
Tahkuna tuletorn on Hiiumaal Tahkuna poolsaare põhjatipus.Torni kõrgus on 43 m. Tuli on nähtav 12 meremiili. Tule kõrgus merepinnast 43 m.
Tahkuna kaunis kivine rannajoon.
Pikk Maja Kärdlas.
1830-aastatel Kärdla Kalevivabriku (1829-1941) direktorite elamuks ehitatud hoone on pikim puumaja Kärdlas (üle 60-ne meetri), siit ka nimi Pikk Maja. Erinevatel aegadel on Pikas Majas asunud korterid, lasteaed, perekonnaseisuosakond, raamatukogu ja muid asutusi. Alates 1998.aasta juunikuust on renoveeritud hoones avatud Hiiumaa Muuseumi teaduse- ja näitusekeskus.
Päikeseloojang Ristimäel, meie väike suksu seal ootamas meid.
Pisike osa Ristimäest, riste on ümberringi lausa igale poole pandud.
Ja millest kõigest/kõigist riste valmis on tehtud, inimese fantaasial pole piire.
Päikeseloojangul Ristimäel risti panemas. Rist tuleb teha looduslikust materjalist, loodust vigastamata! Mina leidsin kaks rõõmsat puuoksakest, valmis kuivanud ja ühe rohukõrre ka - kuldkollase.
Selle kõrrekese punusin kahe rõõmsa oksa ümber ja oligi kuldkollase südamega ristike valmis ja seal ta nüüd seisab..minu omakene - kuldse südamega.
Hiiumaale sai tehtud üks tore reis. Jõudsime õhtuks kohale.
Meie esimene käik oli Ristimäele .
Ristimägi on üks populaarsemaid paiku Hiiumaal. Seletusi Ristimäe tekke kohta on mitmeid.Tuntud legend räägib kahest pulmarongist, kus kokkupõrke tulemusena sai ühest rongist pruut ja teisest peigmees surma. Ellujäänud abiellusid omavahel ja hukkunute mälestuseks pandi esimene rist. Märksa reaalsem ja usutavam on ristide panemine 1781. aastast, mil Reigi - Kõrgessaare rootslased olid sunnitud lahkuma oma kodusaarelt. Siin olevat nad pidanud oma lahkumisjumalateenistuse ja püstitanud esimese risti.Tänaseni on tavaks, et iga esmakordselt sellest paigast mööduja teeb oma kätega looduslikust materjalist risti väljarännanud rootslaste mälestuseks.
Mina Kariga Haapsalu Piiskopilinnuse kellatornis.
Piiskopilinnuses on kaks uut kella Saksamaal valatud pronkskella.
Suurem kell kaalub 370 kg.
Kas Sina tead Valge Daami legendi? Kui ei siis siit saad teada :
Haapsalu toomkiriku lõunaseina külge ehitatud ümmarguse ristimiskabeli aknale ilmub augusti täiskuuöödel naisterahva kuju, keda on hakatud nimetama Valgeks Daamiks. Kuidas ja miks see naine ennast juba sajandeid kabeliaknal ilmutab, räägib legend järgmist:
Keskajal, kui siinmail Saare-Lääne piiskop valitses, pidid kõik toomhärrad kloostri seaduse järgi kasinalt elama ja naistele oli piiskopilinnusesse tulek surmaähvardusel ära keelatud. Juhtus aga nii, et ühe toomhärra ja Eesti soost tütarlapse vahel puhkes kirglik armastus. Et noored teineteise läheduses igatsesid olla tõi toomhärra tütarlapse poisirõivastes kirikukoori lauljaks. Kauaks ajaks jäi see saladuseks, aga ühel päeval tuli pettus siiski avalikuks. Piiskopi kohtuotsus oli ränk: toomhärra heideti linnuse vangikongi nälga surema ja tütarlaps müüriti elusalt poolelioleva ristimiskabeli seina. Õnnetu naise kaeblemine oli kostnud veel mitu päeva kuni ta kustus. Aga naise hing ei saanud rahu ja nii ta käib juba sajandeid oma armastatud meest ristimiskabeli aknal leinamas, armastuse surematust tõestamas.
Haapsalu Piiskopilinnuses..seal saalis, kus pruuti - peigmeest paari pannakse.
Kari Haapsalu Piiskopilinnuse pargis - otsustas kahuriga ühe paugu teha!
1989. aasta augustis tuli Haapsalu linnuse nn. Kuningatoa aluse keldri puhastamisel välja suur kogu keskaegseid relvi, nende detaile ja laskemoona, mis olid “peidus olnud” üle neljasaja aasta. Leid sisaldab küllalt haruldasi relvi, sest 15.-16. sajandi sõjariistu on nii Eestis kui naabermaadel säilinud üsna vähe. Saadud kogumis domineerivad esmajoones linnuse, aga ka linna kaitsmiseks sobivad laskerelvad ja nende moon, mis on leiukohta arvestades igati loomulik.
Haapsalu Piiskopilinnuse muuseumis
Muuseumis võib näha säilinud ehitusosi ja dekoorielemente, mis iseloomustavad keskaegset ehituskunsti.
Muuseumist saab otse toomkirikusse. Toomkirik moodustab kogu väikese linnuse lõunatiiva. Kiriku peaukse portaal oli algselt romaani stiilis — ümarkaare ning kroonitud ehisviiluga ja kiriku kaitsepühaku kujuga. Toomkirik oli algselt pühitsetud Püha Johannesele. Aastatel 1886-1889 toimunud restaureerimistööde käigus ehitati uus pseudogooti astmikportaal. Ukse kohal asub roosaken. Roos oli munkade vaikimiskohust meenutav sümbol ja tsistertslaste ehituskunstis levinud element..Arvatavalt 1260. aastatel rajatud pühakoda on romaani stiililt gooti stiilile üleminekuaja ehitis
Kellegi osavate kätega valmistatud PuuMehikesega Haapsalu käsitöölaadal.
Haapsalu käsitöölaada päevadel
Onutütrega Tallinnas Alfredi pubis.
See ilusa aiakesega pubi on Rahumäel.
Maitsvad söögid, sobivad hinnad.
Head isu, päikese soojas süleluses ja vee vulisedes sõime maitsvat mangokana..istusime purskkaevu kõrval.
Küll on Eestimaa ilus maa.
Kaunis idüllilises vanalinnas
Julgen isegi öelda, romantiline Saiakäik.
Tallinna vanalinn.
Restoran Saiakäigus.
Uhke Raekoda
Pühavaimu Kiriku kellatorn.
Tallinnas, Pühavaimu kiriku hoovis kohvik.
Hirvepargis.
Tornide väljaku pargis lillefestival.
Väga väga originaalsed lahendused looduslikust materjalist, ilma naela ja ilma nõelata kokku punutud....
Väikene veekogu ikka aiale kui aiale palju ilu juurde annab.
Koerad, no jumala eest, täpselt nagu päris wuffelid nägid välja. Kuntsnik on oma loomused nii ääretult hästi osanud valmis meisterdada looduslikust materjalist.
Maitseainete aed, ka selle võib loomuninguliselt valmis teha ja kui ilus vaadata.
Ilus lillesein, jällegi punutud vitsadest.
20 sajandi aed, super originaalne.
20 sajandi ürdiaed, voodi karkassis kasvavad taimed, vaibaks ürdid, tugitoolid lillelauana, peegel samuti ja aken, kui vahvalt välja mõeldud.
Imetlusväärset aednike loomingulist kätetööd saab nautida .
Tornide väljaku pargis.
Lilled ja ürdid koos ja ikka maitsekalt kasvama pandud, selged piirid ja värvide kontrastid.
Lillefestivalil Tallinnas, Tornide väljaku pargis. Hästi vahva herilasepesa, tore väljamõeldis ja teostus.
See oli minu lemmik juba ennem, kui ma ise kohale läksin.
Sõbrannake käis lillefestivali avamise aegu ja temal oli sellest toredast kivikerapallist pilt välja pandud meile vaatamiseks, nii armas temast.
Mina kohe nii vaimustatud olin sellest kivipallist, tänu temale oskasin sinna üldse kohale minna.
Väga väga nii väga see mulle meeldib.
Tallinnas Tornide väljaku pargis lillefestivalil, oh, küll oli huvitavaid aia ja lillelahendusi.
Külastage - veel on avatud 3.oktoobrini.
Nüüd aga tule meiege Hiiumaale!
Lähme vaatame koos, mida kaunist see kaunis saar meie silmadele kaunist pakub vaatamiseks.
Hiiumaa liigirikkus on tähelepanuväärselt suur. Seal kasvab umbes 1000 liiki kõrgemaid taimi.
Üle Hiiumaa kulgevad olulised lindude rändeteed. Mitmest pesitsemis- ja peatuspaigast on kuulsaim Käina laht.
Kassari on Hiiumaaga tammeteedega ühendatud saar Väinameres.
Esimesed märkmed Kassari kohta on ajaloos aastast 1560
Öeldakse, et Kassari on Eesti üks kõige päikesepaistelisemaid kohti.
Kassaris on imekaunis loodus. Kadakad, Sääretirbi kiviklibune rand ja nauditavad vaated. Kassaris on Hiiumaa koduloomuuseum, mis annab hea ülevaate Hiiumaa ajaloost.
Kassari, päris Sääretirbi tippu me välja ei jõudnudki. Järgmine kord aga kindlasti, sinna peab varuma ikka paar tundi aega, jalgsi minna oma 1, 5 kilomeetrit.
Militaarne Hiiumaa osa, Tahkunas käisime uurimas I ja II Maailmasõdade aegseid katakombe ja kaitsealasid.
Militaarmuuseumis, no muidugi ära tundsite, see vana hea villis, mis igast porimülkast läbi sõitis ja köhides edasi rühkis.
Ristna tuletorni jalamil - Kari jäädvustas minu külaskäigu sinna :D
Mina kaaa mõõdus, natikene lühem
Ristna tuletorn asub Kõpu poolsaare tipus. Tuletorn on 29,5 meetri kõrgune ja tema tuli kõrgub üle merepinna 37 meetrit. Tuletorni tuli on nähtav 31,5 km kaugusele.
Tuletorn monteeriti kokku 1874. aastal Pariisis valmistatud detailidest. 1915. aasta I maailmasõja ajal sai tuletorn vigastada ning 5 aastat hiljem tuletorn remonditi, mille käigus muudeti tunduvalt tema välimust.
19. sajandist pärit Mihkli talukompleks on Hiiumaal Kõrgessaare vallas asuva muuseumi vabaõhukeskuseks. Külastajatel on võimalus tutvuda taluhoonetega ja tellida piknik koos suitsusaunaga. Töö käib seal kogu aeg. Kui meie seda muuseumi külastasime, siis tehti parasjagu kiviaeda.
Mihkli talukompleks- muuseumis.
Hiiumaal, Mihkli talukompleks muuseum, nii huvitav.
Oleme 67 meetri kõrgusel merepinnast ja ma ikka veel ei karda ..dadaaaa..lallallaa
Ronisime Kõpu majaka tippu välja. Võttis ikka võhmale küll. Kes käinud pole, siis näete majaka väikest sissekäiku, see trepp on just sama kaldega kui see sein, mis sissekäigu juurest tõuseb ja sama järsk üles minna..aiaiaiii jalad läksid kiiresti piimahapet täis :D
Kõpu tuletorn on Hiiumaal Kõpu poolsaarel. Ehitatud on see tuletorn 16 sajandil ja on Eesti vanim tuletorn. Ta on veel kuulus sellepoolest, et Kõpu tuletorn on Läänemere ja Baltimaade vanim ning väidetavalt maailmas vanuselt teine või kolmas tuletorn, mille tipus on tuli pidevalt põlenud.
Kõpu tuletorn ehitati 67 meetri kõrgusele üle merepinna Hiiumaa kõrgeimasse punkti. Tuletorni kõrgus maapinnast on 36 meetrit ja tuli on merepinnast 102,6 meetri kõrgusel, millest kõrgemal majakatulesid Läänemere ääres ei ole.
Takhunaranna Estonia mälestusmärk, laeval hukkunud lastele..Mälestusmärgi üheks osaks on kell, mida siis võib soovi korral lüüa - Kari lõi ka kella hukkunud laste mälestuseks...
Tahkuna majakast vaade alla teele, sealt, kust me tulime ja kuhu me ka tagasi sõidame.
Tahkuna majakast alla vaadates on näha kivilabürinti.
Tahkuna kivilabürint rajati Hiiumaa Kuninglik Karskete Õlutinautlejate Seltsi poolt 1997. aastal. Kivilabürint oli Kootsaaare kivilabüridi koopia. Labürint rajati iidse labürindipärimuse jätkamiseks ja kõigile tutvustamiseks.
Kuna rajatud labürindi juurde teabetahvlit tollal ei pandud, siis teadmatuses olevad turistid hakkasid ristspiraali laiendama ja aegamisi omandas rajatis lihtspiraali kuju. Taoline rahvalooming oli rajatise algloojatele vastukarva.
9. jaanuari torm lõhkus spiraali
9. septembril 2006. aastal taastati 1997. aastal rajatud labürint, kuid veidi teises asukohas - rohkem Tahkuna majakale lähedamale. Kuna töökäsi oli napilt, siis rahvalooming jäeti alles. Lisaks rajati iidne indiaani kultuurist pärinev kividest laotud elukaar.
Uus labürint rajati majaka lähedal asuvale künkale, seekord suurtest kividest, ja arvame, et seda külastajad enam ei riku. Pealegi avaneb külastamiseks lahti tehtud Tahkuna majakast suurepärane vaade kogu Tahkuna poolsaare otsale.
Ja rannal on mälestusmärk lastele, kes hukkusid Estonia laevaga.
Vaade merepoole.
Tahkuna tuletonis, 43 meetri kõrgusel merepinnast..dadaaaa ja üldse ei kardagi :D
Tahkuna tuletorn on Hiiumaal Tahkuna poolsaare põhjatipus.Torni kõrgus on 43 m. Tuli on nähtav 12 meremiili. Tule kõrgus merepinnast 43 m.
Tahkuna kaunis kivine rannajoon.
Pikk Maja Kärdlas.
1830-aastatel Kärdla Kalevivabriku (1829-1941) direktorite elamuks ehitatud hoone on pikim puumaja Kärdlas (üle 60-ne meetri), siit ka nimi Pikk Maja. Erinevatel aegadel on Pikas Majas asunud korterid, lasteaed, perekonnaseisuosakond, raamatukogu ja muid asutusi. Alates 1998.aasta juunikuust on renoveeritud hoones avatud Hiiumaa Muuseumi teaduse- ja näitusekeskus.
Päikeseloojang Ristimäel, meie väike suksu seal ootamas meid.
Pisike osa Ristimäest, riste on ümberringi lausa igale poole pandud.
Ja millest kõigest/kõigist riste valmis on tehtud, inimese fantaasial pole piire.
Päikeseloojangul Ristimäel risti panemas. Rist tuleb teha looduslikust materjalist, loodust vigastamata! Mina leidsin kaks rõõmsat puuoksakest, valmis kuivanud ja ühe rohukõrre ka - kuldkollase.
Selle kõrrekese punusin kahe rõõmsa oksa ümber ja oligi kuldkollase südamega ristike valmis ja seal ta nüüd seisab..minu omakene - kuldse südamega.
Hiiumaale sai tehtud üks tore reis. Jõudsime õhtuks kohale.
Meie esimene käik oli Ristimäele .
Ristimägi on üks populaarsemaid paiku Hiiumaal. Seletusi Ristimäe tekke kohta on mitmeid.Tuntud legend räägib kahest pulmarongist, kus kokkupõrke tulemusena sai ühest rongist pruut ja teisest peigmees surma. Ellujäänud abiellusid omavahel ja hukkunute mälestuseks pandi esimene rist. Märksa reaalsem ja usutavam on ristide panemine 1781. aastast, mil Reigi - Kõrgessaare rootslased olid sunnitud lahkuma oma kodusaarelt. Siin olevat nad pidanud oma lahkumisjumalateenistuse ja püstitanud esimese risti.Tänaseni on tavaks, et iga esmakordselt sellest paigast mööduja teeb oma kätega looduslikust materjalist risti väljarännanud rootslaste mälestuseks.
Haapsalu kellatornist vaade ikke merele, kas pole ilus.
Mina Kariga Haapsalu Piiskopilinnuse kellatornis.
Piiskopilinnuses on kaks uut kella Saksamaal valatud pronkskella.
Suurem kell kaalub 370 kg.
Kutsusid "Valgeks Daamiks"
Kas Sina tead Valge Daami legendi? Kui ei siis siit saad teada :
Haapsalu toomkiriku lõunaseina külge ehitatud ümmarguse ristimiskabeli aknale ilmub augusti täiskuuöödel naisterahva kuju, keda on hakatud nimetama Valgeks Daamiks. Kuidas ja miks see naine ennast juba sajandeid kabeliaknal ilmutab, räägib legend järgmist:
Keskajal, kui siinmail Saare-Lääne piiskop valitses, pidid kõik toomhärrad kloostri seaduse järgi kasinalt elama ja naistele oli piiskopilinnusesse tulek surmaähvardusel ära keelatud. Juhtus aga nii, et ühe toomhärra ja Eesti soost tütarlapse vahel puhkes kirglik armastus. Et noored teineteise läheduses igatsesid olla tõi toomhärra tütarlapse poisirõivastes kirikukoori lauljaks. Kauaks ajaks jäi see saladuseks, aga ühel päeval tuli pettus siiski avalikuks. Piiskopi kohtuotsus oli ränk: toomhärra heideti linnuse vangikongi nälga surema ja tütarlaps müüriti elusalt poolelioleva ristimiskabeli seina. Õnnetu naise kaeblemine oli kostnud veel mitu päeva kuni ta kustus. Aga naise hing ei saanud rahu ja nii ta käib juba sajandeid oma armastatud meest ristimiskabeli aknal leinamas, armastuse surematust tõestamas.
Haapsalu Piiskopilinnuses..seal saalis, kus pruuti - peigmeest paari pannakse.
Kari Haapsalu Piiskopilinnuse pargis - otsustas kahuriga ühe paugu teha!
1989. aasta augustis tuli Haapsalu linnuse nn. Kuningatoa aluse keldri puhastamisel välja suur kogu keskaegseid relvi, nende detaile ja laskemoona, mis olid “peidus olnud” üle neljasaja aasta. Leid sisaldab küllalt haruldasi relvi, sest 15.-16. sajandi sõjariistu on nii Eestis kui naabermaadel säilinud üsna vähe. Saadud kogumis domineerivad esmajoones linnuse, aga ka linna kaitsmiseks sobivad laskerelvad ja nende moon, mis on leiukohta arvestades igati loomulik.
Haapsalu Piiskopilinnuse muuseumis
Muuseumis võib näha säilinud ehitusosi ja dekoorielemente, mis iseloomustavad keskaegset ehituskunsti.
Muuseumist saab otse toomkirikusse. Toomkirik moodustab kogu väikese linnuse lõunatiiva. Kiriku peaukse portaal oli algselt romaani stiilis — ümarkaare ning kroonitud ehisviiluga ja kiriku kaitsepühaku kujuga. Toomkirik oli algselt pühitsetud Püha Johannesele. Aastatel 1886-1889 toimunud restaureerimistööde käigus ehitati uus pseudogooti astmikportaal. Ukse kohal asub roosaken. Roos oli munkade vaikimiskohust meenutav sümbol ja tsistertslaste ehituskunstis levinud element..Arvatavalt 1260. aastatel rajatud pühakoda on romaani stiililt gooti stiilile üleminekuaja ehitis
Kellegi osavate kätega valmistatud PuuMehikesega Haapsalu käsitöölaadal.
Haapsalu käsitöölaada päevadel
Onutütrega Tallinnas Alfredi pubis.
See ilusa aiakesega pubi on Rahumäel.
Maitsvad söögid, sobivad hinnad.
Head isu, päikese soojas süleluses ja vee vulisedes sõime maitsvat mangokana..istusime purskkaevu kõrval.
Olen kõike seda ka ise näinud, kuid läbi sinu silmade on kõik poole ilusam. Aitähh sulle kullake.
VastaKustuta